Wyniszczające choroby zbóż są wielkim problemem dla rolników

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu
art

Skuteczne działania w zwalczaniu chorób zbóż

Wyniszczające choroby zbóż są wielkim problemem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy w rzepaku i choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się bardziej zaawansowane objawy, ponieważ jedynie w ten sposób można mieć jakąkolwiek szansę uchronić potencjał zbioru. Zastosowanie zapobiegawczych rozwiązań wzmacniających wytrzymałość zboża przez gospodarza w słusznym czasie ma prawo pomóc w zapobieganiu wielu problemom chorobowym.

Obrona zboża przed chorobami - pewne działania ochronne

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest nieraz o wiele bardziej skuteczne oraz ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia lub ewentualnie innego zboża należałoby się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy niektóre z tych najbardziej istotnych, które należałoby wdrożyć, aby choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie generowały większego problemu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• nadzorowanie obecności azotu,

• środki ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi grzybobójcze na pszenice.

Zwłaszcza właśnie sadzenie zboża w odpowiednim czasie jest ważne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem perfekcyjnych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zbóż jarych ma w zasadzie ogromne znaczenie.

Zbytnio wysokie dawki i wskaźniki żyzności azotu są w stanie wywoływać nadmiernie grube, bujne drzewostany, jakie są w stanie mieć obniżoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon znacznie bardziej podatnym na choroby dolistne, lub inne typu fungicydy pszenica ozima. Jest to zwłaszcza prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o różnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty obsiania, zgnilizna twardzikowa oraz wybór produktów o większej wytrzymałości bądź tolerancji na główne szkodniki i choroby, takie jak karłowatość objawy może wspomóc zminimalizować niebezpieczeństwo poważnych strat. Główna forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto również zwrócić uwagę na cieszący się coraz to znacznie większą renomą tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników ceniony jako skuteczna forma asekuracji.

Komentarze: 1


noavatar.png
Jędrasik 2019-11-05

Natychmiast prawie rok po ślubie dożyliśmy ojcami powabnej córki, natomiast po dwóch latach chłopca.