Garnitur zakup

Zakup garnituru – 10 podstawowych informacji || MODA MĘSKA

Ostatnio napisałam post dotyczący tego jakubrać się na komunię . Zaznaczyłam tam nieco pobieżnie elegancki strój mężczyzny. Moda męska mimo, że nie jest tak szeroka jak damska, która rządzi się swoimi prawami, a właściwie ich brakiem (i super momentami), to jeżeli chodzi o elegancję, czyli koszule, buty, krawaty i mój dzisiejszy temat- garnitury jest nieco „zasadnicza”. Są pewne reguły, które trzeba znać, aby wyglądać dobrze w garniturze. W końcu to ubiór stworzony dla mężczyzn, aby wyglądali jak milion dolarów.

Garnitur zakupcustomsuitsyou.com

Oto 10 podstawowych informacji, którymi powinniśmy się kierować, gdy wybieramy się po zakup garnituru:

 1. NAJWAŻNIEJSZE– marynarka musi odpowiednio leżeć na ramionach. Nie mogą się tworzyć żadne zagięcia czy odstające poduszki. Linia ramion marynarki powinna kończyć się tam gdzie linia ramion mężczyzny.
 2. Szerokość marynarki– To jest jedno z ważniejszych rzeczy jeśli chodzi o zakup garnituru. Marynarka powinna leżeć gładko, nie odstawać i dosłownie opierać się na ramionach. Nie może być za ciasna, bo zabierze całe powietrze i taki mężczyzna nie będzie ani dobrze się w tym czuł, ani dobrze wyglądał, a dokładniej jak ściśnięta sardynka. W sklepie poznamy to po ty, że najczęściej na karku, plecach stworzą się poprzeczne fałdki. Za duża marynarka zaś sprawi, że mężczyzna będzie wyglądał i czuł się w garniturze jak w worku lub ubraniu po starszym bracie. Pokażą to pionowe fałdy na marynarce i zresztą sam wygląd. 😀
 3. Długość marynarki– zakup garnituru to również odpowiednia długość marynarki, o której często mężczyźni zapominają. Marynarka powinna jakby „dzielić” sylwetkę mężczyzny na pół. Powinna być na tyle długa, aby nie zaburzyło to idealnych proporcji do których jest stworzony garnitur.
 4. Klapy marynarki– powinny wręcz przylegać do ciała. Nie mogą się ani łamać, tworzyć zagięć ani nie powinno być między klapą marynarki, a klatą mężczyzny.
 5. Rękaw–  wybierając się na zakup garnituru obowiązkowo trzeba też wiedzieć gdzie powinny kończyć się rękawy. Przy wyprostowanej ręce rękaw marynarki powinien sięgać do tej kosteczki przy nadgarstku, dzięki temu mankiet koszuli będzie wystawał prawidłowo 1cm spod marynarki.
 6. Szerokość spodni– odpowiednia szerokość spodni to podstawa. Czasami, szczególnie jest to spotykane wśród sportowców, biegaczy zdarza się tak, że proporcje te są nieco zaburzone. Niektóre sklepy oferują poszerzenie spodni o 1/2cm- warto zapytać. Jest to bardzo ważne, aby te spodnie nie były zbyt opięte, bo jeżeli tego nie dopilnujemy to módlcie się tylko, aby przy siadaniu gdzieś nie pękły. Gdy będą zbyt szerokie to… patrz punkt 2
 7. Długość spodni– do czubka buta z maks jednym załamaniem. Chyba nie chcecie wyglądać jak panowie z czasów PRL, gdzie na bucie mieli całą harmonijkę materiału? Spodnie bardzo często będą wymagały korekty, rzadko zdarza się tak, że spodnie będą idealne w długośći dla klienta, to tylko chyba dla Chńczyków z Marywilskiej, którzy na każdą przymierzoną rzecz mówią : „Dobre. Ładne. Dorze wygląda. Bierze”. Najczęściej sklepy już oferują takie usługi poszerzania, skracania itp. i często jest wliczone w koszt- pytajcie!
 8. Prosta zasada:
  Chudszy mężczyzna- bardziej wytaliowany garnitur
  Grubszy mężczyzna- mniej wytaliowany garnitur. Dobrym rozwiązaniem będzie te kamizelka, która ukryje pewne mankamenty sylwetki.
  Trzeba jednak pamiętać, aby nie przesadzać z tą szerokością ubrań, bo wbrew pozorom mogą one jeszcze bardziej poszerzyć. Często też mężczyźni decydują się na zakup garnituru o rozmiar większy- to OGROMNY BŁĄD.  Niektórzy mogą nieźle się zdziwić jak dobrze dopasowany garnitur doda pewności siebie i podkreśli sylwetkę.
 9. Marynarka może mieć dwa lub trzy guziki. 
  Dwa- bardziej dla niskiego pana, ponieważ optycznie wydłuża
  Trzy- bardziej dla wysokiego mężczyzny, bo analogicznie skraca
  Nie zapomnijcie, aby nie zapinać ostatniego guzika w marynarce- to dodaje smukłości sylwetce
 10. Jedno rozcięcie marynarki z tyłu sprawia, że marynarka jest mniej formalna. Dwa rozcięcia– bardziej formalna.

Garnitur zakupszhaman.livejournal.com

Diabeł tkwi w szczegółach!
Nie zapomnij o :

 • poszetce
 • krawacie- wąski do wąskich klap, szersy do szerokich klap
 • unikaj koniecznie zestawu: poszetka taka sama jak krawat czy muszka
 • koszula koniecznie z długim rękawem

Jakieś dwa/trzy lata temu pracowałam w sklepie z garniturami męskimi plus mam obecnie przedmiot dotyczący projektowania ubioru męskiego. Dziś podałam Wam takie podstawowe informacje na ten temat. Może z czasem rozwinę wątek.

Mam nadzieję, że dla wszystkich pań i panów zakup garnituru męskiego nie będzie już taki trudny. 🙂

Garnitur zakup

pinterest.com

P.S. Dziewczyny jeżeli chcecie sobie popatrzeć na przystojnych facetów w garniturach polecam serial Suits. A panowie, jeżeli chcecie się poinspirować w noszeniu garniturów również polecam ten serial. I ogólnie jest to bardzo ciekawy serial z przystojnymi facetami w roli głównej. Zdjęcie główne tego posta pochodzi właśnie z tego serialu. 🙂

6 comments
 1. Ależ dokładnie wytłumaczyłaś, zwrócę uwagę jak będziemy kupować 🙂

  1. Ależ się cieszę, że post przydatny 😃

 2. Bardzo przydatny wpis, zwłaszcza teraz, gdy zaczyna się sezon weselny. Dobrać dobry garnitur, to niemały wyczyn 🙂

  1. Dokładnie- dlatego jest post 😃

 3. Bardzo dobry wpis. Fajnie, że polecasz film. Ja z pewnością obejrzę.
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *