Barbie i ruth

Z cyklu „Silne babki”: Ruth Handler

Tak wiele się teraz mówi o sile, jedności kobiet. Powstają co i rusz to nowe grupy, organizacje, które nas wspierają, walczą o prawa. I świetnie! Cieszy mnie to ogromnie. Dużo sobie wywalczyłyśmy na przestrzeni ostatnich dziesiątek lat. Jeszcze nasze babcie zapewne pamiętają te czasy, kiedy to rola kobiety ograniczała się do obowiązków domowych. Teraz nasze prawa również nie są do końca szanowane. Musimy o nie walczyć. Jedną z takich kobiet, która walczyła o swoje prawa, pokonywała wszelkie przeciwności losu i nie chciała poddać się byciu „kurą domową”  była Ruth Handler.  Okej, może lalka Barbie jest kojarzona ze sztucznością, plastikiem i tak dalej, ale uwierzcie mi- za jej historią kryje się niezwykle silna, pewna siebie babka, która przebijała się łokciami w świecie męskiego biznesu. To właśnie jej- my, kobiety zawdzięczamy bardzo wiele jeśli chodzi o sprawy biznesowe oraz akceptacji własnego ciała…. Przeczytajcie koniecznie! Niech ona się stanie Waszą inspiracją, tak jak i moją.  🙂
Dzisiejszy tekst opieram w większości o książkę pt.: „Barbie i Ruth” Robin Gerber. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej szczegółów to polecam tę lekturę. Ja uwielbiam czytać biografie, ponieważ dają mi takiego kopa- „skoro ona mogła to i ja mogę”  🙂

Barbie i Ruth

Kim była Ruth Handler we wczesnych latach życia?

Ruth pochodziła z rodziny żydów, którzy wyemigrowali z Polski.  Była 10 dzieckiem, wychowywana przez swoją starszą siostrę, która wzięła ją wraz z mężem pod swój dach. Ich matka nie była już za bardzo w stanie odchowywać kolejnego dziecka. Stali się dla niej jak rodzice. Sarah, siostra Ruth miała wraz z mężem własną aptekę, w której dość wcześniej zaczęła pracować Ruth. Wkrótce później poznała Elliota, swojego przyszłego (jedynego) męża. Byli zakochani na zabój i mimo wielu rozstań, przekonywań Sarah, że to nie jest dobry związek, ucieczek Ruth z miasta – wzięli ślub. Tak musiało się to skończyć, ponieważ za bardzo się kochali. Zresztą tak też było aż do śmierci. Mieli dwójkę dzieci : Barbarę (piszczotliwie: Barbie) i Kena 🙂
Początkowo Ruth pracowała przy produkcji filmów, a Elliot próbował swoich sił artystycznych. Miał on prawdziwą duszę artysty, Ruth natomiast dryg marketingowy i zarządczy. Chciała, aby Elliot realizował swoje umiejętności- tworzył. Natomiast  ona postanowiła zająć się biznesem i to sprzedawać. I tak powstało Mattel, czyli kolos i gigant jeśli chodzi o firmę z zabawkami dla dzieci.

Elliot and Ruth Handler

Pierwsza kobieta wiceprezes

W świecie bizenesu, zdominowanym przez mężczyzn Ruth stała się pierwszą kobietą wiceprezes. Niestety, ale zarząd bał się jej powierzyć funkcję prezesa, nawet jeśli na to zasługiwała. W papierach to Elliot był szefem firmy, ale to ona spełniała wszystkie jego obowiązki. Nie obchodziło ją to za bardzo, ponieważ wiedziała w jakim świecie żyje i jakie panują zasady. Chciała spełniać się tylko zawodowo i to też robiła. Była dumna ze swoich osiągnięć.

Ruth Handler

Małe dziewczynki chcą być jak dorosłe kobiety

Doszła do takiego wniosku poprzez obserwację swojej córki Barbary, która bawiła się lalkami z papieru, a podczas zabawy nadawała im cechy dorosłych kobiet. To dało jej od myślenia i stwierdziła, że małe dziewczynki nie chcą bawić się tylko lalkami, które wyglądają jak dzieci, a prawdziwym wzorcem jest dla nich dorosła kobieta. Tutaj pojawia się świetna rada dla osób, którzy chcą działać lub działają w biznesie – bacznie obserwuj otoczenie. Ruth jako urodzona buissnesswomen znała tą zasadę i wkrótce stworzy najpopularniejszą, najbardziej pożądaną lalkę na świecie. Jednak to nie było takie proste, zwłaszcza, że była ona kobietą.

„Żadna matka nie kupi swojej córce lalki, która ma biust”

Takie słowa usłyszała od swojego męża Elliota po przedstawieniu pomysłu na lalkę, która ma cechy wyglądu dorosłej kobiety. Początkowo temat ucichł. Jednak gdy Ruth podczas jednej ze swoich podróży natrafiła na niemiecką lalkę Lily, która co prawda wzorowana była na magazynach dla dorosłych, ale Barbara była nią zachwycona.  To dało jej większego kopa nad pracą przy stworzeniu wersji Lily dla dzici.

Barbie

Barbie doskonała w każdym calu

Do stworzenia lalki Barbie zatrudniono profesjonoalnego makijażystę oraz projektantkę mody. Barbie miała być doskonała. Lalkę nazwano „nastoletnią modelką”, aby odwrócić uwagę od jej seksualności. Reklamowano ją jako zabawkę, dzięki której dziewczynki będą mogły wyobrażać sobie siebie w przyszłości.

„Dasz wiarę co zrobili ci szaleńcy z Mattel? Pojawili się w telewizji i myśleli, że matki nagle będą kupować swoim dzieciom lalki, które wyglądają jak dziwki”

Mówiono tak, gdy Ruth wypuściła pierwszą reklamę lalek Barbie w telewizji. Jednak wkrótce okazało się to hitem, a wszystkie małe dziewczynki chciały mieć lalkę Barbie. Nadała nowy kierunek produkcji zabawek dla dzieci.

„Po prostu poszłam do łóżka z szefem”

Ruth wymyśliła taki obiegowy żart o swoim sukcesie. Szefem oczywiście był jej mąż- Elliot, a sama Ruth była pewna siebie jak mało kto. Mówiła o sobie: „Jestem w stanie zmotywować ludzi do pracy lepiej niż ktokolwiek inny, nasi pracwnicy są nadzywczaj efektywni”. Wchodziła do pomieszczeń tak, jakby miała rozstawiać wszystkich zaraz po kątach i w dodatku klęła jak szewc. Była krzylikwa, a jej ambicje nie malały.  Potrafiła powiedzieć do kogoś coś w stylu: „urwę Ci jaja” lub „gdy zobaczysz jakiegoś sprzedawcę przy pracy to dobrze mu się przypatrz i zastanów się jak możesz to zrobić lepiej”. Jednak mimo tego, że wiele osób czuło nad sobą cień Ruth to pragnęli jej aprobaty oraz pracować w Mattel. Wiele osób uważają ją wraz z Elliotem za swoich rodziców biznesu.
Jako jedna z pierwszych odkryła potęgę reklamy telewizyjnej i mocno zainwestowała w Klub Przyjaciół Myszki Miki wypuszczając tam reklamy zabawek firmy Mattel.
Zdecydowała się na ukończenie kursów na Uniwersytecie Kalifornijskim. Była tam jedyną kobietą i z początku czuła się nieswojo,  ponieważ byli tam sami mężczyźni z wykształceniem w tej dziedzinie. Jednak szybko zdała sobie sprawę, że jest ponad nimi, bo tylko ona miała prawdziwe doświadczenie w robieniu biznesu, a Ci byli jedynie zatrudnieni w firmach na wysokich stanowiskach, a to się nie wiąże z budowaniem własnego biznesu . Miała wrażenie, że wspina się na wyżyny,

Ruth działała na rzecz kobiet- pod koniec lat 60. Mattel miał w zarządzie więcej kobiet niż jakakolwiek inna firma

 Barbie i Ruth
NDM – nieodpowiedni dla Mattel

Firma rozwijała się w błyskawicznym tempie nic więc dziwnego, że Ruth skoro była taką ambicjonalistką to chciała mieć jak najlepszych ludzi, a tych którzy nie mieli tzw. przedsiębiorczej osobowości klasyfikowała jako NDM.
Ruth wymagała jak największych rezultatów.
Jednak rownież wspierała swoich pracowników w ich przedsiębiorczości poza firmą, potrafiła zapytać „co u Ciebie słychać?”. Dlatego też ludzie tak uwielbiali z nią i Elliotem pracować.

Idealny dryg Ruth

Chodzi tu o cyferki, raporty i wszystkie rubryczki. Miała do tego szósty zmysł i potrafiła w błyskawicznym tempie wykryć błąd w raporcie.

1962r- Mattel najlepiej rozwijającą się firmą w Ameryce

1967r- wojna w Izraelu, Elliot wyjeżdża, a Ruth w końcu zostaje szefem.

Ruth Handler
Błyskawiczny rozwój

Ludzie pisali do Mattel i błagali o stworzenie towarzysza dla Barbie. Tak powstał Ken . Tutaj znowu pojawiły się głosy sprzeciwu – męska lalka? To nie przejdzie. Ruth znowu wierzyła w to ogromnie pamiętając, że Barbara bawiła się lalkami obu płci. Jak wiadomo miała znowu rację. Wkrótce potem powstała przyjaciółka Barbie- Midge i przyjaciel Kena- Allan. Następnie młodsza siostra Barbie Skipper oraz kolejne rodzeństwo, czyli para bliźniaków Tutti i Todd. Francie, kuzynka Barbie została wprowadzona na rynek o nieco szczuplejszej budowie ciała, przez co trzeba było dla niej zrobić nową linię ubrań. Wkrótce potem pojawiły się w lalkach obrotowe ramiona. A Elliot wymyślił Hot Wheels.

Barbie family
 Problemy zdrowotne

W 1955r Ruth wyczuła guzka pod prysznicem na lewej piersi. Z racji tego, że  była kobietą czynu i wolała usłyszeć złe wieści i podjąć odpowiednie kroki – od razu pojechała do lekarza. Tak jak przypuszczała był to rak. Jednak jeszcze nie złośliwy. Niestety 1970r nie był dla niej tak przychylny, bo wtedy nowotwór okazał się już poważny. I trzeba było wyciąć pierś. Do tego doszła cukrzyca oraz napięcia nerwowe.

Family Handler
Wykluczenie z własnej firmy

Ruth mimo swojej pozycji została wraz z Elliotem usunięta z Mattel. Przedstawiciele zarządu zrobili to szantażując ich wyjawniem poufnych informacji dotyczących zamieszania z Giełdą Papierów Wartościowych. Elliot uciekł się wtedy do malowania, natomiast Ruth zaczęła coraz częściej przebywać w kasynie. Nie wiedziała jak dać ujść swoim emocjom i w przeciwieństwie do Elliota tylko tam znajdowała ukojenie. Czuła się oszukana i nie wiedziała co ze sobą zrobić. Pojawiły się też w jej głowie myśli samobójcze.

Ruth Handler
Mattel/Lynn/
Bez biznesu nie ma zabawy.

Ruth była po mastektomi więc miała usuniętą jedną pierś. Nosiła protezę, której nienawidziła. I znowu wyciągnęła wnioski z życia codziennego- postanowiła stworzyć protezę idealną twierdząc, że te protezy, które są obecnie na rynku tworzą mężczyźni więc nie zdają sobie sprawy jaki to ciężar oraz to, że kobieta podobnie jak ręce ma prawą i lewą pierś. Chciała stworzyć protezę, która przypominałaby kobiecą pierś, w przeciwieństwie do kulki, którą można było włożyć do stanika. Planowała wyposażyć protezę we własną ścianę klatki piersiowej, zmieniono materiał na bardziej przyjemny, naturalny w dotyku –  jądro piersi wypełnione silikonem. Pianka przypominała tę wyprodukowaną przez Mattel do produkcji lalki Tender Love. Proteza była względnie lekka i przypominała kobiecą pierś odpowiadającą klasycznej numeracji. Otworzyła nowy biznes- Ruthorn, a protezę nazwała Nearly Me. Wyprodukowała 40 sztuk lewej i 40 sztuk prawej piersi. Ruth potrzebowała armii kobiet, które zechciałyby je przetestować (nie kupować!) Wybrała się więc do swojego lekarza po nazwiska kobiet, który jednak odmówił jej ich podania ze względów rzekomo etycznych. Całe szczęście pielęgniarka podała jej nazwisko  innego lekarza, który okazał się otwarty na innowacyjne pomysły i Ruth otrzymała nazwiska i osobiście przepisała się do tego lekarza.

Ruth Handler

„Możecie mnie nazywać wylęgarnią cycków”

Rzuciła w jednym wywiadzie, gdy już jej kolejna firma zaczęła się mocno rozwijać. Zaczynała od produkcji lalki z cyckami i skończyła z cyckami dla prawdziwych kobiet, które do niej masowo zaczęły pisać i dziękować za protezę i za odzyskaną wiarę w siebie. Namawiała mężów, aby przychodzili wraz z żonami na przymiarki protezy, ponieważ oni też potrzebowali oswoić się z tematem. Zaczęła odzyskiwać siły i poczuła, że znacznie bardziej ceni sobie przyjaźń kobiet niż mężczyzn.
W jednym z wywiadów telewizyjnych zorientowała się, że nie ma pokazyjnej protezy więc wyjęła własną ze stanika i pokazała ją zawstydzonemu prowadzącemu. Przyniosło to tak dobre efekty, że zaczęła to wykorzystywać, aby ożywić atomsferę w późniejszych wystąpieniach.

Magazyn „People” opublikował artykuł na temat Nearly Me, opatrzony zdjęciem Ruth w rozpiętej bluzce z szerokim uśmiechem. Sama była swoją najlepszą reklamą.

Bardzo się zaangażowała w nową firmę, jednak poprzednicy z Mattel szykowali na nią pozew. Groziło jej 41 lat więzienia, za nadużycia, fałszowanie raportów i zatajenie sytuacji finansowej Mattel, szczególnie podczas kryzysu na Giełdzie Papierów Wartościowych, gdzie została większa część Wall Street oszukana kupując akcje Mattel, która była w kiepskiej sytuacji finansowej.  Ruth uniknęła więzienia i nigdy nie przyznała się do winy.

Ruth Handler

 

Zaszczyty:
 1. Miano Bussinesswomen Roku nadane przez National association of Accountents
 2. Nagroda Brotherhood od National Conference of Christions  and Jews
 3. Nazwana Kobietą Roku przez Western States Advertising Agencies Association
 4. Wyróżniona przez City of Hope Jewish Community Foundation American Councer Society

Desygnowana przez prezydenta zasiadała w National Bussiness Council for Consumer Affairs oraz Advisory Communites on he Economic Role of Women

Choroba Kena

Mimo, że Ruth nigdy nie potrafiła, jak to  nazwała: „jak inne matki gadać ciągle o dzieciach”, to gdy na jaw wyszła choroba Kena, czyli HIV oraz jego homoseksualizm to oddała się jemu w całości i do końca jego dni była przy nim. Ken wcześniej miał też wielki żal do matki za to, że nazwała lalkę jego imieniem, ale było to właśnie spowodowane jego skrywanym homoseksualizmem.

Handler

Wycięcie obu piersi, powrót do Mattel

Gdy Ruth ponownie zaczęła wyczuwać guzek piersi tym razem na prawej podjęła decyzję o wycięciu i drugiej, aby się niepotrzebnie nie martwić i nie stresować.

Sprawa sądowa Ruth została już umożona, zarząd Mattel się zmienił i na dyrektora generalnego została powołana młodsza o 35 lat od Ruth Jill Barad. Miała wąską twarz, olśniewający uśmiech i boskie ciało modelki, świetnie pasowała na żywą lalkę i do tego uwielbiała pozować z gromadą Barbie do zdjęć. Poprosiła Ruth, aby wróciła do Mattel jako oficjalny rzecznik firmy. Była to jedna z niewielu osób z zarządu, które doceniały dziedzictwo Ruth. Wkrótce zostały przyjaciółkami.

Ruth i Elliot Handler

Pocałunek na dobranoc

27 kwietnia 2002 roku, gdy Elliot całował ją na dobranoc Ruth nie zareagowała tylko patrzyła nieprzypotmnie przed siebie. Odeszła.

Jedyną rzeczą, która nie zmieniła się w życiu Ruth było jej małżeństwo. Pokochali się od pierwszego spojrzenia (przeczytajcie więcej o tym- warto!) i nie zmieniło się to do końca ich życia. Twierdziła, że kluczem do ich długoletniego związu było to, że od samego początku razem współpracowali i dażyli się ogromnym szacunkiem.

W te Mikołajki życzę i ja Wam tego – siły, determinacji i miłości . 🙂

 

 

P.S. Mój dzisiejszy wpis nie popiera nurtu „power Barbie”, a raczej „power women”. Głęboko wierzę, że jest w nas, kobietach ogromna siła i potencjał, którego w pełni nie wykorzystujemy lub boimy się go wykorzystać. Ruth Handler jest znakomitym dowodem na to, że jeśli chcesz coś osiągnąć, masz ambicje to nieważne gdzie jesteś, co ludzie powiedzą – Ty i tak zrobisz swoje i będziesz z siebie dumna. Świat zdominowany przez mężczyzn powoli ustępuje, jednak mamy jeszcze wiele do zrobienia, szczególnie jeśli chodzi o biznes, więc do dzieła – power women ! 🙂

8 comments
 1. Bardzo ciekawy wpis. W sumie nigdy się nie zastanawiałam nad tym, kto i dlaczego wymyślił Barbie. Może kiedyś sięgnę po tę biografię (tak, mi one też dają kopa 😉

 2. Ciekawa historia. Bardzo sie ciesze, ze do Ciebie trafilam. Takiej inspiracji potrzebowalam! W nas kobietach silach!

 3. Świetny test! Bardzo wielu rzeczy się z niego dowiedziałam!

 4. I was extremely pleased to find this website.
  I want to to thank you for your time due to this fantastic read!!
  I definitely loved every part of it and I have you saved as a favorite
  to see new information in your blog.

 5. […] tygodnia zaczynam nowe. Planuję wrócić do serii o silnych babkach (zobacz wpis o Ruth Handler tutaj ) oraz mody męskiej (zobacz wpis studniówka tutaj). Macie jakieś dla mnie propozycje? Tymczasem […]

 6. […] biografię ludzi, którzy coś w życiu osiągnęli, założyli swoje firmy itd. (przeczytaj: założycielka Barbie, polski artysta Max Factor, Muccia Prada) Z pewnością takim powodem dla którego tak lubię […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *