Muccia Prada

Z cyklu silne babki: Muccia Prada

Po miesięcznych wpisach o największych wydarzeniach modowych jakim są Tygodnie Mody zapraszam (zobacz New York , London, Milan, Paris ) zapraszam Was na biografię silnej babki, jaką jest Muccia Prada. Uważam, że my kobiety powinnyśmy się wspierać, bo w nas jest siła. My również możemy stworzyć wielkie rzeczy. A często nawet ze statystyk, które kiedyś czytałam wynika, że kobiety bardziej niż mężczyźni boją się otwierać swoje firmy. Przeczytajcie mojego posta o Ruth Handler (tutaj) to świetny przykład mega silnej kobiety, która stworzyła potęgę jaką jest firma Mattel oraz lalka Barbie.

Jak już kiedyś wspomniałam- uwielbiam biografie ludzi, którzy coś osiągnęli. Bardzo mnie to motywuje- oni mogli to i ja. Jakiś rok temu przeczytałam książkę pt.: „Kobiety, które wstrząsnęły światem mody”. I tam właśnie znalazła się biografia m.in. Mucci Prady. Czerpiąc pewne informacje z tej książki napisałam dla Was tego posta. Jest tam znacznie więcej życiorysów kobiet- warto przeczytać 🙂

Muccia Prada

Muccia Prada

Włoska projektantka, dyrektor kreatywna domu mody Prada oraz założycielka Miu Miu. Dziedzicząc rodzinną firmę stworzyła potęgę. Ale zacznijmy od początku

Dom mody Prada

Początkowo był to butik z artykułami luksusowymi otwarty w bardzo prestiżowej galerii Vittorio Emanuele II. Założony przez Mario Pradę, czyli dziadka Mucci Prady w 1913r. Butik ten bardzo dobrze prosperował i szybko się rozwijał.

Młoda Muccia Prada

Urodziła się w 10.05.1949r. Nazywana przez wszystkich Miu Miu. Młoda Muccia od dzieciństwa kochała się stroić, sama tworzyła sobie ubrania, uwielbiała błyskotki oraz Yves Saint Laurent. W liceum była świetną uczennicą. Zaczęła nosić hippisowskie ubrania, które były pierwszymi oznakami jej buntu.
Siostra jej matki, która nie wyszła za mąż, prawnie adoptowała Muccię, aby przejęła rodzinne nazwisko Prada.
Zawsze mówiono, że Muccia nie potrafi rysować. Dlatego też, aby wyjść wszystkim na przekór jako nastolatka chciała studiować na ASP. Niestety, ale rodzice jej na to nie przystali. Obroniła dyplom z politologii na Uniwersytecie Mediolańskim. Jednocześnie uczęszczała na lekcje pantonimy i sztuki scenicznej. Przez 5 lat była mimem.
Aby uniezależnić się od rodziców występowała jako statystka w operach oraz reklamach telewizyjnych.

Muccia Prada

Muccia Prada- działalność polityczna

Pierwszy chłopak młodej Mucci był komunistą. Wtedy też sama wstąpiła do partii komunistycznej.
Wstąpiła też do Stowarzyszenia Kobiet Włoskich. Walczyła o prawa kobiet oraz o legalizację aborcji. Co ciekawe jest jedyną z tych kobiet, która nie nosi dżinsów, a spódnice, które sama ozdabia. Z jednej strony kochała politykę, a z drugiej co było mocno sprzeczne- modę. Wstydziła się trochę tego, ponieważ w tych kręgach uważane to było za głupie i puste. Jednak wychowanie ciągnęło ją do piękna i pchało w kierunku mody.
Wtedy też nie chciała wychodzić za mąż.
W latach 70. jednak postanawia odejść z polityki. Zaczyna pracować u boku swojej matki. W 1978r odziedzicza rodzinną firmę. Miała akurat te szczęście, że gdy zaczynała projektować torebki to były one wyznacznikiem statusu społecznego.

Miłość

Podczas międzynarodowych targów wyrobów skórzanych Muccia Prada zauważa, że jeden z jej modeli torebek został skopiowany. Oskarża przedsiębiorcę Patrizio Bertelli i zaciąga go do sądu. Wkrótce jednak stwierdziła, że zaproponuje mu współpracę. Jego firma miała produkować jej kreacje. Po 8 latach wspólnego związku wzięli ślub.

Muccia Prada Patrizio Bertelli

Odkrycie na miarę sukcesu.

Nieco przez przypadek odkrywa materiał, który stał się tak na dobrą sprawę podstawą sukcesu jej torebek. Chodzi tu o nylonową tkaninę stworzoną z myślą o spadochroniarzach do wojska włoskiego. Lekki, wytrzymały, trudnopalny, nieprzemakalny materiał. Ma wygląd jedwabiu. I tak powstaje pierwszy nylonowy plecak Prady. Prosty, z jedną dekoracją- logiem marki. Staje się must have. Zresztą podobnie jak kolekcja torebek, które powstały tuż po nim. Wszystkie top modelki pozowały do czasopism modowych z torebkami Prady.

nylon Muccia Prada

Rozwój firmy

Zachęcona sukcesem w 1988r. wypuściła pierwszą kolekcję pret-a-porter. W tym czasie dominował Gianni Versace i jego barokowe, krzykliwe kreacje, które miały w sobie dużo nagości. To było jej kompletnie obce. Muccia Prada jako niezależna kobieta tworzy coś na przekór- po swojemu. Jej pierwsza kolekcja była nowoczesna, elegancka i zmysłowa, a nie wyzywająca.

Muccia Prada i jej nowe pomysły

W 1992r. wprowadza nową markę Miu Miu z myślą o młodych klientkach, w bardziej przystępnych cenach
1994r. wprowadziła kolekcję dla panów
2000r. powstaje linia perfum Prada Beauty

Prada Beauty

Jak pracuje Muccia Prada?

Przede wszystkim tkaninami- to im poświęca 80% czasu przy kolekcji. Mówi: „Nieustannie eksperymentuję. Np. jako pierwsza użyłam włochatego moheru z którego szyje się pluszowe misie. Sądzono, że jest to nie do sprzedania, a okazało się bestsellerem”.  „Czasami projektuję ubranie z brzydkich tkanin, na granicy tego co da się znieść. Ale ostatecznie mimo wszystko wyglądają dobrze.”
Należy do grona tych projektantów, którzy potrafią diametralnie z sezonu na sezon zmienić styl, nie zmieniając przy tym ducha marki.
Uważana za projektantkę intelektualistkę. Nigdy nie bierze ołówka ani igły do ręki. Mówi: „Mam wyczucie koncepcji. Wiem co chcę zrobić, ale nie wiem z wyprzedzeniem jak to ma wyglądać”. Uważana za strażniczkę nienagannego kroju i dokładności.

Pokazy Prady są zawsze wyjątkowym widowiskiem. Twierdzi, że sposób ubierania się odbija stan ducha w jakim obecnie jesteśmy i jak postrzegamy siebie w społeczeństwie.
Jeśli chodzi o Miu Miu to linia bardziej dla zbuntowanych dziewczyn, w której występuje zabawa symbolami , nieco bardziej prosty krój, ale za to odważne połączenie kolorystyczne. W obu tych markach widać ducha Mucci Prady, dlatego też Miu Miu jest nazywane „młodszą siostrą Prady”.

Kobieta w wydaniu Prady:

Silna bizneswoman, intelektualistka, artystka, czasami widać dziecięcą duszę. Zaprzeczenie kobiety traktowanej jako przedmiot.

Muccia Prada uważa, że nie należy spoczywać na laurach. Mówi: „W modzie jak już coś się osiągnęło to od razu myśli się o kolejnym etapie. Może to trochę histeryczne. Codziennie zastanawiam się nad nowościami. To ciągły lęk, z pewnością odbicie tego całego niepokoju, który odczuwa społeczeństwo.”

Co ciekawe !
Muccia Prada urządziła swe biuro w bieli i szarości, mocno minimalistycznie. Jednak jest jeden bardzo zwariowany akcent- zjeżdżalnia, która prowadzi do sali zebrań.

Prada

Przedsiębiorczość

Muccia Prada tworzy świetny związek wraz ze swoim mężem. Ona jest artystką, a on managerem. We dwójkę są też bardzo przedsiębiorczy. W latach 90. wykupują 9% udziałów w firmie Gucci, które następnie sprzedają. Kolejne firmy u których kupywali udziały to Helmut Lang, Jil Sander, Car Shoe. Marka Prada ze średniej wielkości firmy za jej „panowania” stała się imperium.

miuccia prada patrizio bertelli

Co wyróżnia markę Prada?

Muccia Prada często buntuje się wobec niektórym zasadom ze świata mody. Inwestuje pokaźne sumy w wystrój swoich butików. Butik w Nowym Jorku stał się niemal muzeum sztuki nowoczesnej. W tak wymyślnym wnętrzu ubranie staje się dziełem sztuki.
Marka przyciąga szeroką klientelę od prawniczek po artystki.
Nigdy nie podjęła się współpracy z marką typu Lidl, Auchan czy Biedronka.

Muccia Prada- silna babka

Bez wątpienia jest to silna i niezależna babka. Tworząc kolekcje nigdy nie podąża za trendami- ona je wyznacza.
Znajduje się w rankingu 30 najbardziej wpływowych kobiet Europy. W 2005 została wyróżniona przez magazyn TIME w rankingu 100 najbardziej wpływowych osób XXw. W 2014 zajęła 75 miejsce w rankingu „Power Women” organizowanym przez Forbes. Regularnie pojawia się w zestawieniu najzamożniejszych osób na świecie.
Muccia Prada jest już ikoną w świecie mody. W 2011 roku wraz z inną ikoną Elsą Schiaparelli stała się tematem wystawy w Metropolitan Museum of Art pt.: „Impossible Conversation”
A Wy co myślicie o Muccia Prada? Też jesteście silne i niezależne babki?

Muccia Prada

21 comments
 1. Mimo, że śledzę modę i jej rozwój pierwszy raz dzięki Tobie trafiłam na tą wspaniałą i kobiecą osobowość. Muszę bardziej chyba się przyłożyć do swego rozwoju i spojrzenia na modę. : D

  1. Zachęcam do śledzenia mojego bloga- może coś Cię zainteresuje 🙂

 2. Wspaniała kobieta. Wzór z którego można dużo czerpać

 3. Chętnie przeczytam tę książkę o kobietach w świecie mody. Girl power! Pozdrawiam serdecznie

  1. Polecam! Również pozdrawiam ✋🏻

 4. Faktycznie silne kobiety.

 5. Mało interesuje mnie tematyka mody ale ten wpis czytało się naprawdę przyjemnie! Oby więcej kobiet, które zmieniają świat na lepsze

 6. Wspaniała kobieta, stworzyła takie rzeczy, które podziwia cały świat.;-)
  Świetny wpis, bardzo interesujący.

 7. Rewelacyjny wpis 🙂 Po jego przeczytaniu dowiedziałam się, że…jeszcze bardzo mało wiem na temat mody 😉

  1. Zapraszam częściej na bloga 🙂

 8. Do tematu mody mi daleko, jednak ja też czasami lubię poczytać inspirujące historię. Myślę, że każdy z takich biografii mógłby wyciągnąć coś dla siebie 🙂
  Zastanawiało mnie to co napisałaś na początku, że kobiety bardziej niż mężczyźni boją się otworzyć własną działalność. Właśnie stoję przed taką decyzją. W sumie jest ona już podjęta, lecz z otwarciem firmy wiąże się duże ryzyko i myślę, że obawy mają zarówno kobiety jak i mężczyźni 😉

  1. Też stoję właśnie przed takim ryzykiem. Trzymam kciuki za Twoją firmę 🙂

 9. Świetny wpis, czytałam z zapartym tchem i poczułam się zainspirowana. 🙂 Książkę „Kobiety, które wstrząsnęły światem mody” na pewno przeczytam.

  1. Bardzo mi miło i polecam ją gorąco 😃

 10. Nazwisko ,,Prada” jest bardzo znane dlatego i mi nie jest ono obce. Myślę, że Muccia Prada to silna kobieta. Każda z nas powinna znajdować w sobie taką odwagę i siłę. 🙂

 11. Do tematu mody to bardzo mi daleko ale po Twoim wpisie babeczka wydaje się naprawde silna i wspaniala. Teraz przynajmniej wiem nieco wiecej o niej 🙂

 12. […] założyli swoje firmy itd. (przeczytaj: założycielka Barbie, polski artysta Max Factor, Muccia Prada) Z pewnością takim powodem dla którego tak lubię biografię i ten świat biznesu jest moje […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *