polski vogue

Na walentynki polski Vogue ! || Historia Vogue’a

Polski Vogue, czyli najbardziej wyczekiwany magazyn roku w Polsce.

Po dłuuuuugich latach w końcu u nas! Z pewnością nie jedna kobieta, której bliska jest „filozofia piękna” wyczekuje już 14 lutego. To właśnie wtedy premierę będzie miał Polski Vogue. Niezły prezent na walentynki i to za jedynie 16,90zł 🙂

Z racji tego, że w końcu doczekaliśy się polskiej edycji najsławniejszego magazynu modowego na świecie chciałabym przedstawić Wam wpis pt.: ” krótka historia Vogue’a ”   (w sumie nie taką krótką, bo ma już ponad 120 lat, ale historia w pigułce) 😉

pierwsza okłądka Vogue, historia vogue'a

Początki, historia Vogue’a

Artur Turnure, czyli wydawca pierwszego magazynu Vogue z 1892r. Pierwszy egzemplarz oczywiście powstał nie gdzie indziej a w stolicy Vogue –  Nowym Yorku, Ameryce (Anna Wintour i te sprawy 😉 )
Początkowo był nieco inny niż obecnie. Magazyn skupiał się na życie elit oraz tego jak stosownie ubierać się do pory dnia (przypominam kiedyś noszono inne stroje rankiem, po południ i wieczorem)

W 1909 roku słynne wydawnictwo po dziś dzień Conde Nast wykupiło tygodnik Vogue i przekształciło go po 17 latach w dwutygodnik, a następnie dopiero w 1973r   w miesięcznik.

Trzy najstarsze edycje to oczywiście amerykańśka, ale też brytyjska oraz francuska, które powstały podczas I wojny światowej.

Co znaczy słowo „Vogue” ?

W tłumaczeniu z francuskiego na język polski jest to po prostu moda. Ale prawda jest taka, że słowo te to też pewna historia.  Początkowo używano go w kontekście wody- „być na fali”. Dokładnie z tego też mówi się, że „ktoś jest na fali”, czyli popularny, modny.

Edna Woolman Chase, historia vogue'a

Redaktor naczelne Vogue’a

Pierwszą redaktor naczelną była Josephine Redding, która to znalazła definicję słowa vogue. Sama Josephine nie za bardzo interesowała się modą. Redaktor naczelna nie musiała interesować się modą oraz żyć nią tak jak jest teraz. Zmieniło się to dopiero po wykupieniu magazynu przez wspomniane Conde Nast.
Edna Woolman Chase miała najdłuższą „kadencję” jako redaktor naczelna Vogue’a w historii, bo aż 37lat (Anna Wintour w tym roku 30 lat ). I podobno już ona miała pewne swoje dziwactwa i mimo to, że właśnie na Annie Wintour wzorowano się tworząc film „Diabeł ubiera się u Prady” to myślę, że i Edna Woolman Chase z tego co czytałam i oglądałam nie odstawała swoim charakterem od Mirandy Priestly 🙂

Następnie redaktor naczelnymi były: Jessica Daves oraz Diana Vreeland, która zaczęła poruszać tematy rewolucji seksualnej. Tuż przed Anną Wintour była jeszcze Grace Mirabell, która zmieniła magazyn na bardziej luksusowy.

anna wintour

Vogue to Anna Wintour, Anna Wintour to Vogue

Anna Wintour wprowadza  rewolucję. Nie była ona żadnym „świeżaczkiem” jeśli chodzi o dziennikarstwo mody zanim dostała pracę jako redaktor naczelna amerykańskiego Vogue’a. Pracowała wcześniej jako dyrektor ds. mody w Harper’s Bazaar w Nowym Jorku. Następnie  jako dyrektor mody w czasopiśmie „Viva!”. Gdy koleżanka Anny zaaranżowała dla niej spotkanie z redaktor naczelną Vogue’a Grace Mirabell to Anna Wintour spytana jaką posadę chciałaby objąc powiedziała, że pragnie zastąpić Mirabell. W 1983 po spotkaniu z dyrektorem Conde Nast namówił ją na pracę w Vogue po dwukrotnym zwiększeniu pensji i nadał jej jako pierwszej w historii tytuł dyrektora kreatywnego. W 1985r została redaktor naczelną brytyjskiego Vouge’a . W 1988 roku uzyskała w końcu upragniony tytuł redaktor naczelnej amerykańskiego Vogue’a i uczyniła z niego biblię mody.

historia vogue'a

Rewolucja Wintour:

Już pierwsza jej okładka jest wielkim zaskoczeniem. Umieściła młodą dziewczynę z jeansami za jedyne 50 dolarów połączonymi z bluzką wartą 10 tyś. dolarów.

Spostrzegła potencjał gwiazd. Zamiast modelek na okłądce Vogue’a zaczęły pojawiać się celebryci. Pierwsza taka okładka była z Madonną. Okazało się to niezłym sukcesem, bo sprzedaż magazynu wzrosła o 40%.

Wprowadziła Teen Vogue oraz męskiego. Ten drugi niestety po paru latach upadł.

historia vogue'a

Okładki Vogue, czyli dzieła sztuki

Pojawienie się na okładce Vogue to ogromne wyróżnienie i przepustka do sławy każdej modelki. W Polsce mamy takie perełki, które regularnie pojawiają się na okladka Vogue na całym świecie, m. in. : Małgorzata Bela (obecnie ambasadorka polskiego Vogue), Kasia Strus, Magdalena Frąckowiak oraz oczywiście Anja Rubik. Jednak tylko Ani Jagodzińskiej udało się zdobyć okładkę Vogue’a amerykańskiego.

Początkowo okładki miały być czymś w rodzaju działa sztuki.

Pierwszymi okładkami były czarno-bałe ilustracje. Gdy już Conde Nast wykupili magazyn to zaczęli te ilustracje kolorować oraz powiększać, aby przyciągały klientów.

Gdy już nastała  era zdjęć na okładce to największą furorę w historii zrobiła  z okazji 100 lat Vogue ze wszystkimi supermodelkami (wtedy była  era supermodelek) z 1992 roku.

Dodatkowo okładki z archiwum Vogue’a to przeogromna skarbnica inspiracji.

Polski Vogue

Już 14 lutego mamy premierę Vogue w Polsce. W końcu ! 🙂 Na stronie vogue.pl możemy zamówić pierwszy egzemplarz, który dotrze do nas w dniu premiery.  Koszt jednego magazynu to jedynie 16,90zł. To zaskakująco mało jak na tak ekskluzywne pismo więc chyba warto się skusić 🙂
W ciągu roku ma pojawić się 11 egzemplarzy wydawanych co miesiąc poza wydaniem lipcowo-sierpniowym.

Sami członkowie to osoby, któe odniosły duże sukcesy w zakresie mody.
Redaktorem naczelnym został Filip Niednthalm, były szef polskiej edycji Esquire oraz były redaktor naczelny miesięcznika „Podróże”. Współpracował z takimi magazynami jak „Viva!”, „Harper’s Bazaar”, „Twój Styl”. Absolwent London Callege of Fashion gdzie studiował na wydziale dziennikarstwa modowego.
Ambasadorką została wspomniana już przeze mnie Małgorzata Bela, natomiast wydawcą Katarzyna Kulczyk.

 

Ciekawi mnie jaka będzie polska edycja. A Was? Kupicie magazyn?

4 comments
  1. W życiu bym sie nie spodziewała że nie ma jeszcze edycji polskiej Vouge`a 🙂

  2. Nie jestem na czasie, nie znam się, ale wiem co to Vogue i znam Annę Wintour (jako postać i guru wielu) 😀 I ciekawa jestem bardzo polskiego wydania. Może rzeczywiście, za tak przystępną cenę skuszę się na pierwszy numer 🙂

  3. Good job 🙂 Fajnie ,że tak zgrabnie przypomniałaś,przybliżyłaś historię tego pisma. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *