ultra violet

KOLOR ROKU: ULTRA VIOLET

We wrześniu 2017r Instytut Pantone podał listę trendów kolorystycznych na rok 2018. Spośród tych wszystkich kolorów wybrano guru,czyli Ultra Violet (18-3838)

Ale od pocztku…

Co to jest Instytut Pantone?

Możliwe, że większa część z Was wie, ale wolę wszystko wyjaśnić. Instytut Pantone zajmuje się poligrafią, a ściślej mówiąc stworzyli swoją skalę kolorystyczną. Paleta Pantone stała się wręcz synonimem do palety barw. Używa ją wielu: grafików, projektantów mody czy architektów. Często dostając przykładowo w sklepie z meblami próbnik kolorów prawdopodobnie dostaliście właśnie wzornik kolorów Pantone.
Instytut Pantone zajmuje się przewidywaniem trendów kolorystycznych. Obserwują świat, obecne trendy, styl życia czy potrzeby społeczne. Następnie wyciągają wnioski i określają najmodniejsze kolory sezonów, w tym właśnie ten najważniejszy, najbardziej top- kolor roku, który odzwierciedla ducha danej epoki.

 

Instytut Pantone o Ultra Violet

Instytut Pantone uzasadnia wybór koloru Ultra Violet na swojej stronie pisząc:

„Ultra Violet wiąże się z tajemnicą kosmosu, prowokuje do stawiania pytań o to co czeka nas w przyszłości i co jeszcze jest do odkrycia. To kolor bezkresnego nocnego nieba, które symbolizuje szerokie możliwości i inspiruje do poszerzenia swoich horyzontów.” 

ultra violet

Gdzie już się pojawiał Ultra Violet ?

Odważny, pełen emocji kojarzony z takimi artystami jak: David Bowie, Prince, Jimi Hendrix. Podkreślał ich indywidualizm, artystyczną duszę oraz pomysłowość.

Ten głęboki, wyrazisty fiolet w latach 60. uważany był  za kolor buntu oraz przemian jakie się wtedy dokonywały. Czyżby Instytut Pantone uważał, że nasz świat potrzebuje zmian ?

Kolor ten uważany był również jako kolor szlachetny, królewski.

Często kojarzony również z mistycyzmem czy duchowością- ucieczka od natłoku informacji w stronę swojej duchowości, medytacji, wyciszenia i spojrzenia na świat z innej perspektywy.

ultra violet

Jak łączyć Ultra Violet?

Ultra Violet jest uważany przez wielu za nieco trudny kolor do łączenia. Jest to nasycony, chłodny fiolet z domieszką niebieskiego, bardzo przypominający kosmos. Jak łączyć ten kolor?

Stylizacje:

Postaw na połączenie z takimi kolorami jak: granat, szary, butelkowa zieleń, czerń, a czasami też nieźle obroni się z delikatnymi pastelami.

Wnętrza:

Malując ścianę na Ultra Violet postaw na jasne meble, stworzy to ładny kontrast.  Trzeba uważać też, aby te wnętrze nie było zbyt ciemne. Ładnie będzie się komponował również z takimi kolorami jak: biel, czerń, szarość, złoty.

Makijaż:

I tutaj mamy pole do popisu, bo popularne będą zapewne wszelkiego rodzaju odważne szminki w tym kolorze oraz całe powieki pomalowane na Ultra Violet  (świetnie sprawdzą się przy oliwkowej cerze z ciemnymi oczami ) 😉

 

A Wam jak podoba się ten kolor? Przekonuje Was ten artystyczno-błyskotliwo-bezkresnie kosmiczny i mistyczny odcień fioletu? 🙂

 

9 comments
  1. Fajnie napisane. Niestety ten kolor nie jest dla mnie. Pozostanę wierna, przynajmniej jeszcze przez jakiś czas, ubiegłorocznemu kolorowi roku – greenery.

    1. Fakt , kolor ten z pewnością nie jest dla każdego. Nieco „trudny” kolor

  2. Od pewnego czasu lubuję się w tym kolorze – dobrze się w nim czuje i pasuje on do mojego typu urody.

  3. A ja go widzę w jednorożcowych zestawieniach – głęboki ultraviolet wzbogacony połyskującym brokatem. Zdecydowanie zmaluję coś w tych odcieniach 😀

    1. Ohhh tak ? cudownie ❤️??

  4. Ciekawy kolor, swego czasu często miałam podobny odcień na paznokciach. Myślę, że torebka lub buty w tym odcieniu będą fajnym akcentem niemal w każdej stylizacji 🙂

  5. Jako kolor to mi się podoba, ale w stylizacjach jednak trzeba umieć dobierać inne pozostałe kolory, trochę ryzykowny 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *