Papierowe ubrania

Nie jedna dziewczyna zapewne robiła papierowe ubrania z origami .  Nawet moja 8-letnia siostra dzisiaj zrobiła mi sukienkę z papieru. To mi przypomniało o papierowej, jednorazowej modzie, która zaistniała szczególnie mocno w latach 60-tych. Postanowiłam, że o tym dla Was napiszę. 😉

Kiedy powstały pierwsze papierowe ubrania ?

Mimo, że wielki boom na papierową modę był w latach 60-tych to uwierzcie mi, że historia papierowej mody jest równie stara co historia papieru. W Chinach, Japonii czy Azji papierowe ubrania były wtedy bardzo popularne. Jednak na zachodzie pojawiły się dopiero w XX wieku. W pierwszej połowie, gdy trwała wojna i panował kryzys gospodarczy to ubrania z papieru zakładano zmarłym do trumny, aby pochować ich godnie. Tworzono papierowe koszule, krawaty i buty, tzw. „trumiaki” . Dzięki temu zmarły mógł wyglądać naprawdę luksusowo. Co ciekawe ten zwyczaj istnieje w niektórych krajach do teraz, np. Brazylii i Meksyku.

Co się działo w 1966r ?

Pierwsza papierowa sukienka taka „na poważnie” powstała w 1966r stworzona przez Amerykanów. Firma Scott Paper Company reklamowała w ten sposób opatentowany w 1959 roku celulozowy materiał „Dura-Weve”. Sukienka nazwała się „papierowy kaprys” i w niespełna miesiąc sprzedała się w 500tyś. egzemplarzy.  Jednorazowe ubrania sprzedawały się tak dobrze, że przemysł tekstylny opracował najbardziej trwałą wersję papierowej tkaniny, czyli Tyvek do dziś używany przez największe domy mody.

Wpływ na reklamę i politykę

Lata 60-te to ogromny rozwój pop-artu.  Pop-art to kierunek w sztuce polegający na tworzeniu kompozycji z przedmiotów codziennego użytku, naśladujący styl reklam, komiksów itp. I myślę, że to właśnie miało największy wpływ na rozwój papierowej mody,jak i  że została uznana i lubiana. Sam Andy Warhol, król pop artu zaangażował się w stworzenie sukienek z papieru. Również wziął udział w w performansie artystycznym promującym białe papierowe sukienki do pomalowania w domu, które były sprzedawane  w pudełkach wraz z akwarelami i pędzlem. W marcu 66 roku osobiście ozdobił dwie, bezpośrednio na ciele pewnej piosenkarki. Na jednej znalazł się napis  „Fragile” (Kruche), a na drugiej dwa ogromne papierowe banany, które są jego znakiem rozpoznawalnym.

 

 

Jako, że pop art miał tak ogromny wpływ na reklamę, to nic więc dziwnego, że ówcześni politycy skorzystali z papierowych sukienek do swoich kampanii, np  Richard Nixon, Eugene McCarthy, Robert Kennedy i George Romney. Panował styl na „Warhola” więc niektórzy z nich nie powstrzymali się przed drukowaniem swojej twarzy na takich sukienkach.

Czemu zniknęły?

To teraz ważne pytanie: Skoro były tak świetne te papierowe ubrania to dlaczego zniknęły? Niestety, ale papier jest łatwopalny, niewygodny no i sama nazwa, jaką określało się owe ubrania, czyli „jednorazowe” była nie bez powodu. Wzory bardzo szybko się ścierały. Mimo panującej wtedy mody na fast fashion to było zbyt „fast”. Już w 1968r papierowe stroje zniknęły z rynku.
Mimo, że moda na papierowe ubrania zniknęła tak szybko jak się pojawiła to do dziś inspiruje projektantów największych domów mody, takich jak:   Helmut Lang, Martin Margiela, Hussein Chalayan, Issey Miyake, John Galliano czy Jean-Charles de Castelbajac.
Z pewnością w latach 60-tych moda na papierowe ubrania nie pojawiła się z powodów ekologicznych, a „papierowego kaprysu” to obecnie panuje wśród społeczeństwa rosnąca świadomość ekologiczna inspiruje projekty oparte na biotechnologii, jak „BioCouture” Suzanne Lee, która produkuje ​​ubrania ze specjalnej celulozy bakteryjnej i inicjatywy związane z recyklingiem ubrań, takie jak “RRRIPP!! Paper Fashion” Issey Miyake. Nadal istnieje też rynek papierowych dodatków. Nie byłabym też sobą gdybym nie wspomniała o bezbłędnej kolekcji Moschino na lato 2017, która była zainspirowana papierowymi lalkami.  Niesaowite!

                                 

 

 

 

 

2 comments
  1. Takie jednorazówki to by mi się przydały. Z wymiarem będzie się do drukarni chodziło 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *