Dior ss18 haute couture

Surrealistyczny bal , czyli Dior ss18 haute couture

Parę dni temu dodałam wpis, w którym zbulwersowana

napisałam jak bardzo ludzie nie są skłonni wyjść ze swoich ram, spojrzeć na świat inaczej i tylko potrafią krytykować i mówić „ja nie rozumiem tej mody” . Dodatkowo rozłożyłam, że tak napiszę „na czynniki pierwsze” pokaz mody Chanel na wiosnę/ lato 2018 (całość możesz przeczytać tutaj ).
Dziś chciałabym zrobić coś podobnego, ale z marką Dior na wiosnę/ lato 2018. Mimo, że nasze polskie społeczeństwo jest coraz bardziej otwarte właśnie na eksperymentowanie z modą to w dalszym ciągu nie rozumiemy (lub nie chcemy rozumieć) mody wybiegowej. Postaram się zrobić serię, w której to będę opisywała pokazy mody. Być może kogoś tym zaintryguję  i zagłębi się on w  świat mody tak jak ja.

Dziś przenieśmy się  w surrealistyczny świat Alicji w Krainie czarów- Dior ss18 haute couture 🙂

Obejrzyjcie pokaz- warto ! Sama idea oraz wykonanie totalnie do mnie przemawia 😉

Dlaczego surrealistyczny bal ?

Nawet jeśli nie włączyliście sobie pokazuto już na obrazku wyróżniającym filmik można zauważyć jak bardzo surrealistyczny był ten pokaz.Na  podłodze była ogromna szachownica,  a z sufitu unosiły się popiersia , oczy, uszy, usta oraz dłonie. Bez wątpienia wystrój i atmosfera to panująca na owym pokazie to totalnie moje klimaty. Surrealistyczną fantazję dopiełniał materiał rozłożony na całej powierzchni  ścian.  Zobaczcie zresztą filmik poniżej, który świetnie obrazuje ten psychodeliczno/ mroczno- tajemniczy surrealistyczny bal 🙂

 

Klatka  w Dior ss18 haute couture

Motyw klatki był niezaprzeczalnie (w moim mniemaniu) inspiracją Maria Grazia Chiuri do stworzenia tej kolekcji od biżuterii po nawet staniki. Spójrzcie tylko na to jak linie układają się  i co tworzą w poniższych fotografiach. Dodatkowo ta ogromna klatka zwisająca z sufitu. Myśle, że nawet laik dostrzeże w tym inspirację. Jako, że Maria Grazia jest feministką  i walczy o prawa kobiet możemy śmiało doszukiwać się w tym motywie czegoś głębszego. Tym bardziej, że często pojawiają się również pióra, jako motyw ptaka. KOBIETA—> KLATKA—->PTAK. Zastanówcie się sami, ale ja odnoszę to do obecnych wydarzeń, gdzie nurt feministyczny mocno w ostatnich latach się nasilił. Jak wiadomo koszulka Diora ” We should all be feminist” zrobiła w tamtym roku niezły szum. Może  to wyfrunięcie kobiety z tej klatki i otrzymanie wolności (ptak często symbolizuje wolność)

dior ss18 haute couture dior ss18 haute couture

Feminizm

Mimo, że w kolekcjach marki pojawiają się bardzo romantyczne i kobiece kreacje to w kolekcji Dior ss18 haute couture  mamy wyraźnie  zinterpretowany „kod męskiej garderoby”. Widać to w szczególności w atłasowych garniturach, które pojawiły się w tej kolekcji. Hołd Christianowi Diorowi Mauria Grazio oddaje poprzez zakrzywienie kształtów, zastosowanie tkanin tradycyjnie bardziej popularnych w odzieży męskiej, z których projektant słynął. Sam garnitur jak dla mnie jest znów bardzo futurystyczny .

dior ss18 haute couture

Maski Dior ss18 haute couture

Ogólny efekt dzieła sztuki w tej kolekcji dopełniły maski. Myślę, że to głównie dzięki maskom stworzył się klimat surrealistycznego balu maskowego.

dior ss18 haute couture

 

 

Tatuaże

Modelki miały na obojczykach tymczasowe tatuaże, które były cytatami André Breton’a (francuskiego pisarza, poety, teoretyka ruchu surrealistycznego) .

dior ss18 haute couture

Makijaż

Peter Philips, czyli dyrektor kreatywny Dior Makeup malując modelki użył mocnego eylinera. Kreski te były bardzo osadzone w panujących trendach, ale też jednocześnie podkreśliły znowu ten surrealizm. kreski te odnosiły się też do piór na sukienkach oraz odzwierciedlały kształt masek .

Tkaniny i stroje

Moda haute couture to nie jest do końca wyznaczanie trendów jakie będą panowały w danym sezonie. To przede wszystkim największy „popis” projektantów poprzez najczęściej suknie wieczorowe czy nawet tworzenie mody jako dziło sztuki (comme des garcons). Często projektanci chcą też przekazać poprzez taki pokaz jakiś komunikat światu bądź skomentować wydarzenia.
W kolekcji Dior ss18 haute couture mogliśmy podziwiać raz delikatne i romantyczne suknie z tiulu, a raz atłasowe garnitury. Bez wątpienia przeważała biel z czernią oraz delikatne materiały z mocnymi cięciami.

dior ss18 haute couturedior ss18 haute couture        dior ss18 haute couture

 

Ostatnio na instagramie powstało też bardzo ciekawe konto, o którym dowiedziałam się przy okazji wczorajszego artykułu I-D (zobaczcie tutaj). Nazywa się @gryffindior i postaci z Harrego poubierane są w ubrania Diora. 😀 Jako, że jestem ogromną fanką Harrego Pottra to musiałam o tym wspomnieć. 😀

 

Jak oceniacie pokaz Dior ss18 haute couture ? Do mnie ona totalnie trafia, ponieważ sam klimat jest bez wątpienia w moim klimacie 🙂

 

Na sam koniec chciałąbym Wam jeszcze pokazać parę filmików, które moim zdaniem świetnie pokazują pracę przy kolekcji haute couture. Marka Dior właśnie często wypuszcza takie filmik, dzięki któym możemy dowiedzieć się trochę od zaplecza jak powstają właśnie kolekcje haute couture 🙂

 

 

 

 

2 comments
  1. Cudowny post 🙂 Dużo ciekawy informacji i świetne filmy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *