Mikołaj i jego prawdziwa historia :) || Radość dzielenia !

Jak wygląda święty Mikołaj? Z pewnością każdemu od razu do głowy przychodzi kurpulenty dziadzio w czerwonym stroju z długą, siwą brodą. Jednak czy tak wyglądał X lat temu Mikołaj? No nie do końca… Dziś postaram się rozwikłać tę zagadkę i przedstawić Wam prawdziwą historię Mikołaja. 🙂

Jak wygląda święty Mikołaj

Święty Mikołaj- czy istniał naprawdę?

To już chyba każdy  wie, że tak! Pewnie wiecie też, że był biskupem i była to postać ściśle związana z religią chrześcijańśką. Jednak przypuszczam, że większość osób nie wie,iż w samym kościele rzymskokatolickim było z siedmiu Mikołajów plus w prawosławnym jeszcze jeden, czyli ostatni car Rosji Mikołaj II Romanow. Jednak takim pierwowzorem tych wszystkich Mikołajów był Mikołaj ( ;D ) nazywany biskupem z Miry, biskupem najuboższych.

Żył na przełomie III i IV wieku. Wychowywany w bardzo zamożnej rodzinie, ale jednocześnie był niezwykle wrażliwy na krzywdę innych ludzi. Po śmierci rodziców chętnie dzielił się własnym majątkiem z potrzebującymi. Został wybrany na biskupa Miry, a sami wierni go kochali.

Prawdziwy wygląd świętego Mikołaja

Dlaczego Mikołaj wchodzi przez komin?

Legenda głosi, że gdy w jednej z rodzin zaczęło brakować pieniędzy to ojciec postanowił wysłać swoje trzy córki do domu publicznego. Cel był taki, aby zarobiły wystarczający, aby je wydać za mąż. Gdy Mikołaj się o tym dowiedział to „zakradł” się w nocy do ich domu i zostawił worek pieniędzy. Dzięki temu plan wysłania dziewczyn na ulicę został odwołany.

                  Mikołaj biskupMikołaj z Miry

Śmierć

Mikołaj przez całe swoje życie starał się pomagać nauboższym. Odczarował trochę wizerunek świętego w kościele. Zmarł 6 XII mając ponad 80 lat.

Mikołaj z Miry prawdziwy mikołaj

Tworzenie tradycji

Obdarowywanie dzieci prezentami pojawiło się w Europie gdzieś w XIII wieku. 6 XII wręczano prezenty głównie dzieciom mówiąc, ze jest to dar od świętego Mikołaja.
W niektórych krajach święty Mikołaj „wmieszał” się w lokalne legendy. Przykładowo w Rosji dzieci obdarowywał prezentami Dziadek Mróz, we Włoszech- Dobra Czarodzijka.

Dziadek Mróz

Zmiana wizerunku

Wizerunek św. Mikołaja coraz bardziej się zmieniał, szczególnie poprzez coraz to większe poparcie dla luteranizmu (odrzucenie kultu świętych). Stawał się on coraz mniej „święty” czy „biskupi”.

Jednak tradycja dawania prezentów przez Mikołaja się nie zmienia.

W 1823r. Clement C. Moore opublikował wiersz, w którym Mikołaj to po raz pierwszy stał się postacią pogodną z dołączonymi saniami zaprzężonymi ośmioma reniferami. Mikołaj w wierszu przybył, aby wśliznąć się przez komin i zostawić prezenty.

W nawiązaniu do Moore’a nowojorskie czasopismo „Harpers” w latach 1869-1880 zaczęło publikować rysunki Thomasa Nasta, które  nawiązywały do wiersza Moore’a. Zmieniło się też miejsce zamieszkania Mikołaja na biegun północny.

Thomas Nast

Mikołaj dziś

Kolor biały i czerwony w okresie świąt Bożego Narodzenia z pewnością kojarzy nam się ze świętym Mikołajem. Ale pomyślcie z czym jeszcze? Oczywiście! Z Coca-Colą. I nie bez powodu. 🙂 Coca-Cola, a dokładniej Haddon Sunblom wykreował współczesny wizerunek Mikołaja. Był to specjalistaa do kampanii marketingowych. Inspirował się oczywiście wierszem Moore’a. A jako, że sam był otyły to przedstawił również Mikołaja przy tuszy. 🙂  Reklamy często przedstawiały staruszka z brodą, w czerwonym ubraniu, który zaglądał do lodówki, aby wypić Coca-Colę. Ustalono też wtedy liczbę reniferów- siedem oraz nadano im imiona.

Jak wiadomo wizerunek ten bardzo przypadł ludziom do gustu 🙂

Coca-cola święty Mikołaj

 

 

 

Kilka słów o pani Mikołajowej

Jak ma na imię? Nie wiadomo… To tajemnica. Według legendy wypieka herbatniki wraz z elfami oraz pomaga Mikołajowi w przygotowaniu zabawek dla grzecznych dzieci.  Jest od niego o wiele spokojniejsza. Ma w sobie dużo ciepła i miłości. Siwiuteńka, ubrana w czerwony strój, bo inaczej nikt by przecież nie wiedział, że jest żoną Mikołaja…. 🙂

Oczywiście jest to postać wykreowana całkowicie przez popkulturę 🙂

Pani Mikołajowa

 

Kochani! Na te święta  życzę Wam dużo spokoju, miłości i ciepła rodzinnego. Zatrzymajcie się na chwilę, uśmiechnijcie do innych oraz ofiarujcie im pozornie mały gest, czyli swój czas.  🙂

Wesołych świąt 🙂

„Coraz bliżej święta”! … 🙂 Radość dzielenia! NAJLEPSZE PREZENTY UKRYTE SĄ W SERCACH <3 Piękna świąteczna piosenka. No i reklama…:) Niektórzy już nie wyobrażają sobie świąt bez tej reklamy. Oczywiście ja mimo, że nie piję Coca-Coli to uwielbiam tą reklamę, a piosenka jest przepiękna <3

3 comments
  1. Co roku wyczekuję świątecznej reklamy coca coli… ma coś w sobie 😀

  2. Pamiętam, jak w dzieciństwie dziadek na mikołajki kupił mi książkę o prawdziwej historii św. Mikołaja. Nie przeżyłam szoku, bo to tylko potwierdziło moją teorię o tym, że za prezentami jednak stoją rodzice 🙂

  3. Świetnie się czytało historię Mikołaja 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *