Bernard Arnault

Bernard Arnault – najbogatszy Europejczyk oraz ojciec świata mody

Bernard Arnault kilka dni temu został

okrzyknięty najbogatszym Europejczykiem z majątkiem szacowanym przez Bloomberg Billionaires na 70,7 mld dolarów. Wyprzedził tym założyciela marki Zara Amancio Ortegę, którego majątek jest szacowany na 70,1 mld.
W światowym rankingu najbogatszych zajmuje czwarte miejsce.
1. Jess Bezos- założyciel sklepu Amazon
2. Bill Gates- założyciel firmy Microsoft
3. Warren Buffet- inwestor giełdowy
4. Bernard Arnault- szef koncernu LVMH

Zaskakujące, że aż dwóch Europejczyków jest powiązanych z modą, prawda? Jeżeli czytacie już mojego bloga to wiecie, że bardzo lubię biografię ludzi, którzy coś w życiu osiągnęli, założyli swoje firmy itd. (przeczytaj: założycielka Barbie, polski artysta Max Factor, Muccia Prada) Z pewnością takim powodem dla którego tak lubię biografię i ten świat biznesu jest moje marzenie o otwarciu własnej firmy. 😀

Ostatnio dość głośno jest właśnie o wspomnianym już Bernardzie Arnault, czyli obecnie najbogatszym człowieku w Europie. I właśnie dziś o tym krótki post. 🙂

Bernard Arnault – biznesmen po ojcu

Bernard Arnault pochodzi z bardzo zamożnej rodziny przedsiębiorców z Roubaix.  Jego ojciec był przedsiębiorcą budowlanym i prowadził firmę Ferinel. Bernard uczył się od niego zarządzania firmą. A senior Arnault marzył, by jego potomy przejął po nim kiedyś interes.
W 1971r. skończył studia na politechnice francuskiej.
W 1978r. spełniło się marzenie jego ojca i Bernard Arnault zastąpił go na stanowisku prezesa.

Już w 1984r. odszedł od firmy, ponieważ otrzymał propozycję poprowadzenia firmy holdingowej. Wykupił udziały w LVMH- firmie, która specjalizowała się produkcją wysokiej klasy alkoholi. W tym czasie też zainteresował się inwestycją w marki luksusowe.

W 2007r. Time Magazine zaliczyło go do 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie.

Bernard Arnault

Bernard Arnault – zakochany mecenas świata mody

Jest szefem koncernu LVMH ( Louis Vuitton Moet Hennessy ).  Koncern ten obejmuje około 70 marek, m.in.: Celine, Loewe, Fendi, Chloe, Givenchy, Bulgari, Christian Dior itd.

Pierwsze marki jakie wykupił to Le Bon Marche oraz akcje w Christian Dior. Później były Celine oraz zainwestował w Christian Lacroix.

Dzięki niemu funkcjonują dzisiaj m.in.: Sephora, Marc Jacons, Emilio Pucci oraz cała rzesza luksusowych marek.
Odkrył Phoebe Philo i zatrudnił ją do podupadającej marki Celine oraz rozsławił Alexandra McQueen zatrudniając go w Givenchy w 1996r.
Przywrócił blask marce Christian Dior.
Bernard Arnault swój czas poświęca na wizyty w butikach firmy oraz aukcje dzieł sztuki.

Uważany za najpotężniejszego człowieka w świecie mody ( potężniejszego nawet od Anny Wintour).

Król Bernard Arnault w Chinach

Chiny to potęga- to wiemy nie od dziś. Pisząc w przenośni tamtejsi ludzie „zachorowali” na dobra luksusowe. Bernard Arnault świetnie to wykorzystał. Wejście z najlepszymi markami LVMH na tamtejszy rynek nie było takie trudne. Gdy w lutym 2011r. Bernard Arnault przybył do Szanghaju na uroczyste otwarcie pierwszego butiku Diora – tamtejsi ludzie powitali go niemalże jak króla. Modelki chciały być jak najbliżej niego, mnóstwo paparazzi. Nie trudno się domyśleć, że rynek ten okazał się hitem.
Swoje marki wysłał na podbój Azji. Był to strzał w dziesiątkę. Na rok 2017 sprzedaż na rynki azjatyckie stanowiła aż 32%, obroty na rok 2016 to 37,6 mld. euro. Azja, Japonia i Chiny to kluczowy rynek dla koncernu LVMH.

Bernard Arnault

Aby coś robić dobrze trzeba to czuć

Bernard Arnault styl oraz maniery wyniósł z domu. Zawsze ma bardzo dobrze skrojony garnitur, białą koszule z klasycznym kołnierzykiem oraz krawat.

„Luksus to coś, co mi osobiście kojarzy się nie z ostentacją, lecz z harmonią, wręcz z pewnym szlachetnym rodzajem prostoty. Ceny w naszych sklepach to konsekwencje, nie cel strategii marketingowej LVMH, która koncentruje się na najwyższej jakości produktu”- wyjaśnił Bernard Arnault dla francuskiej telewizji. 

W 2014r. udostępnił publicznie Foundation Louis Vuitton, nowoczesne muzeum sztuki oraz centrum klutury. W 2014r. ogłoszono też pierwszą edycję konkursu dla młodych projektantów LVMH Prize.

„Projektantom bliżej do artystów niż inżynierów. Nie są typowymi menedżerami. Musisz zrównoważyć ich kreatywność z rzeczywistością. John, Karl, Marc – to są geniusze. I nie można ich włożyć w racjonalne środowisko. Czasami się spóźniają i mają inne słabości, które musisz zaakceptować, pracując z nimi. Musisz być z nimi w zgodzie”

Jednak mimo tego, że projektantów uważa za geniuszy to wiele rzeczy Arnault nie akceptuje . Stawia pewną granicę i taką też postawił pewnemu wybitnemu bez wątpienia projektantowi- John Galliano (ówczesnemu dyrektorowi artystycznemu domu mody Dior), który w pewnym nagraniu w 2011r. obraził żydówkę, powiedział, że holocaust był dobry i wyznał miłość do Hitlera. Nagranie to obiegło media społecznościowe. Bernard Arnault tego nie zaakceptował- stwierdził, że są to sprzeczne wartości do tych, jakie wyznaje dom mody Dior. Wypowiedział mu umowę.

Dior przepustką do bogactwa

Napisałam już o tym jak bardzo Bernard Arnault ukochał sobie marki luksusowe. Jednak to głównie dzięki jednej z nich jest dziś najbogatszym Europejczykiem. Chodzi tu o markę Christian Dior. W 2017r. przeszedł on pod pełną kontrolę rodziny Arnault. Jego akcje bardzo wzrosły, a Bernard Arnault stał się najbogatszym Europejczykiem. 🙂

Znaliście tego miłego, eleganckiego Pana ? 😀

14 comments
 1. Nie nie znałam tego pana , a szkoda 🙂
  Myślę ,że było mu łatwiej , bo pochodził z odpowiedniego domu ,
  ale i charakter miał ciekawy i podejście do biznesu.

  1. No proszę i nawet trzyma się pewnych zasad…
   Ale nadal twierdzę ,że bogatemu od dzieciństwa to jest łatwiej robić następne miliony 🙂

   1. To z pewnością łatwiej 🙂

 2. Nie znam tego człowieka ale bardzo przyjemnie się czytało:)

 3. O i gdzie mi wcięło komentarz ??

 4. Napisałam takie fajny komentarz i mi wcięło już teraz go nie powtórzę ech…

  1. Ajj to szkoda, że wcięło 😞

 5. Start jest łatwiejszy, kiedy jest już pokoleniowe zaplecze bogactwa, jednak i tak potrzebny jest biznesowy spryt, wyczucie i intuicja. 🙂

  1. Dokładnie, wiele osób przez właśnie brak tego sprytu potracilo rodzinne bogactwa 🙂

 6. Co tu dużo pisać – niezwykła osobowość.

   1. A takie kreują rzeczywistość i historię. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *